Skleroterapi damar içine bir ilaç verilerek o damarın kapatılması işlemidir.

Skleroterapi tedavisine iğne tedavisi de denilir. Skleroterapi eğer ilaç köpürtülerek uygulanırsa buna köpük tedavisi denilir. Aslında bu da skleroterapi nin bir türevidir.

Skleroterapi sırasında ilaç damara verildiğinde damarın iç kısmını bu ilaç etkiler. Damarın kapanmasını daha sonra da yok olmasını Skleroterapi sağlar.

Skleroterapi ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin en sık kullanılanlarından biridir. Bu tedavide varisin klasik tedavisi olan ameliyat yerine ameliyatsız varis tedavisi yapılır.

Skleroterapi ne zaman gereklidir?

Bacaklardaki toplardamarlar doğru çalışmadığı için artık vücuda gerekli damar değildir. Bu nedenle Skleroterapiyle kapatılmaları ya da çıkarılmaları kişiye hiç bir zarar vermez, aksine varise bağlı şikayetleri ortadan kaldırır.

Skleroterapinin etkileri nelerdir?

Skleroterapinin sonrasında varisli damar kapanır ancak görüntünün düzelmesi zaman alır. Bu süre kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazen rahatsızlığın tümüyle yok olması birkaç aya ulaşabilir. Rahatsızlık ne kadar fazla ise yok olma o kadar uzun sürer.

Skleroterapi ya da köpük tedavisi hem kılcal, hem orta boy, hem de büyük varislere uygulanabilir. Ama ana damar varislerinin tedavisinde (safen toplardamar varislerinde) uygulaması önerilmez.

Skleroterapi nerede kullanılır?

Skleroterapiyle veya köpük tedavisiyle varis tedavisinin asıl kullanım alanı, kılcal ve orta boy varislerdir. Bu iki grubun tedavisinde uygulanan en etkili yöntem Skleroterapidir. Bu yöntem tedavide ilk seçenektir.

Kılcal varislerin tedavisinde deri yüzeyinden yapılan lazer ya da RF yöntemleri de kullanılmaktadır ama bunların etkinliği Skleroterapi ve köpük tedavisine göre daha azdır.

Skleroterapiyle veya diğer bir ismi ile köpük tedavisiyle orta boyların tedavisinde kullanılabilen tek tekniktir. Tedavi mükemmel sonuç verir.

Skleroterapinin hasta konforuha katkısı çok büyüktür. Skleroterapide ve köpük tedavisinde büyük varislerin tedavisinde damar içi lazer veya Radyofrekans yöntemiyle ana damarlar tedavi edildikten sonra kalan büyük varislerin tedavisine yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Skleroterapi uygulaması öncesinde ne yapılmalıdır?

Skleroterapi uygulamasına geçilmeden önce muhakkak renkli doppler ultrason ile yüzeyde görülen ve Skleroterapiyle kapatılabilecek büyüklükteki varislerin nedeni araştırılır. Bu araştırma yapılmadan yani renkli doppler ultrason ile iç varis olup olmadığı kontrol edilmeden yapılacak Skleroterapi başarılı sonuç vermez.

Zira Skleroterapiyle kapatılan damarları besleyen varisli iç damarlar kapatılmadığı müddetçe yüzeyde yeni varislerin oluşması kaçınılmazdır. Bu nedenle renkli doppler ultrason yapmadan yüzeyden gözle yapılan muayene sonrası Skleroterapi yaptırılması tarafımca kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Varislere iğne ya da skleroterapi yapılışı:

  1. Ultrason ile hedeflenen varise iğne ile girişim yapılır,
  2. İğne ile varis ilacı damara verilir,
  3. Verilen ilaç damarı içten kapatır,
  4. Belli bir zaman sonra varisli damar yok olur.

İLETİŞİM MENÜSÜ

OPR. DR. KÖKSAL DÖNMEZ

KALP DAMAR CERRAHİSİ

HİZMETLERİMİZ

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI

1. Damar Hastalıkları

Damarların tıkanması, daralması ya da balonlaşarak kıvrımlı bir hale gelmesi ve bunun sonucunda kan dolaşımının olumsuz etkilenmesi damar hastalıkları olarak açıklanmaktadır

2. Varis

Toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülse de varis bulgularının artması ile büyük damar paketleri oluşabilir

3. Koroner Arter Hastalığı

Kalbi besleyen damarlar olan koroner arterlerin duvarında kolesterol içerikli yağlı plakların birikerek yıllar içinde damarı tıkaması sonucu oluşmaktadır. Damar duvarındaki yağ birikim sürecine “ateroskleroz” denir

4. Kalp Hastalıkları

Kalpte ortaya çıkan ve kalbe tesir eden herhangi bir sıkıntıyı ifade etmek için kalp hastalıkları kavramı kullanılır. Biraz daha detaya inecek olursak, kalp hastalıklarını genel manada şu şekilde sıralayabiliriz:

Sağlıklı Kalpler

Güzel Günler

Sağlığınızı ertelemekten vazgeçin. Gülüşünüzü güzelleştirin